Dokud se nenaučíš létat, musíš v tom umět chodit...

do plavek za dva měsíce

21. října 2007 v 10:49 | david huf |  různé diety

Do plavek za 2 měsíce

Základem veškeré vaší snahy je změna jídelníčku. Pokud nesnídáte, obědváte fastfoodech a večer pravidelně luxujete ledničku, nezachrání vás ani každodenní trápení v posilovně. "Dobré stravovací návyky základem pro jakoukoli úpravu postavy," tvrdí programový manažer a instruktor Fitness BBC Praha, David Huf. "Nejdůležitějším prvkem stravy je snídaně. Nemělo by v ní chybět jídlo bohaté na vlákninu, cereálie, tmavé pečivo a ovoce.
Dvě až tři hodiny po snídani by měla následovat malá svačinka, například banán či celozrnná bageta. K obědu doporučuji něco lehkého - salát s kuřecím masem nebo lehké zeleninové rizoto," radí instruktor. Pokud se v šest hodin večer chystáte do tělocvičny, naposled byste měla jíst ve tři. Ať už se v daný den hýbete či nikoli, k večeři by vám měly stačit nízkoenergetické potraviny, jako ryby, drůbež či luštěniny. To vše bez příloh. Velmi silnou a účinnou zbraní v boji proti nadbytečným kilogramům je důsledné dodržování pitného režimu. Ideální je vypít 2-3 litry tekutin denně.
Pro pracovní týden
Při shazování nadbytečných kilogramů byste si přece jen měli najít cestu do fitness centra, a to minimálně jednou za týden. "Fitko" vybírejte hlavně podle dostupnosti a komplexnosti služeb. Jakmile upravíte jídelníček, můžete začít s tréninkem. Zbavit se trvale dvou až pěti kilo váhy navíc vyžaduje najít si chvilku pro jakoukoli pohybovou aktivitu ideálně vždy obden.
Nelekejte se. Pohybová aktivita neznamená pouze posilovnu či lekci aerobiku, ale třeba 20 minut rychlé chůze. "Ideální je cvičit jednou týdně program se zátěží a s využitím posilovacích pomůcek a dvakrát v týdnu ho doplnit libovolnými aerobními aktivitami. Nezáleží na tom, jestli si půjdete zatancovat nebo si místo toho raději dáte pořádně do těla na hodině spinningu," tvrdí David Huf. Vyberte si cokoli, v žádném případě ale nezapomínejte na posilování břišních a mezilopatkových svalů a na pravidelné protahování. Pohybovou aktivitu vhodnou pro vaše tělo vybírejte i s ohledem na genetický typ postavy.
"Hoďte za hlavu obavy, že vám po jedné návštěvě posilovny týdně naskočí svaly jako kulturistovi," usmívá se Huf. Nemáte čas cvičit odpoledne? Dejte si ranní rozcvičku. Vstaňte o něco dřív a zajezděte si doma dvacet minut na rotopedu nebo vyrazte do ulic běhat. Ráno cvičte nalačno, snídani si dejte až po zátěži. "Ráno je jakákoli aktivita nejúčinnější. Tělo po dvaceti minutách cvičení vyčerpá všechnu energii ze svalů a krve a sáhne do tukových zásob. Tento zrychlený metabolismus trvá ještě asi 70 hodin po cvičení, proto je vhodné střídat aktivity obden." popisuje Huf.
Víkendový plán
Nastavit si režim, podle něhož budete trénovat, můžete s ohledem na své časové možnosti. Kdo je přes týden enormně vytížený v práci, může se na zpevňování postavy zaměřit o víkendu. "V takovém případě bych v sobotu ráno doporučoval jakýkoli aerobní trénink - běh, tanec, spinning, odpoledne pak posilování. Tentýž model by se opakoval i v neděli. K tomu stačí dát si jednou za týden například lekci jógy nebo pilates na protažení," radí instruktor.
Na hubnutí příliš nedoporučuje plavání, naopak všechny jarní vyjížďky na kole či pěší túry jsou v tomto případě vhodné. "Cvičení berte jako hygienu. Pevně si stanovte, kdy a co budete cvičit. Za nějaký čas si na to tak zvyknete, že na případné vynechání nebudete mít ani pomyšlení," doporučuje Huf. Už po třech týdnech by měly být znát první výsledky. Odstranění "špíčků" z těla můžete pomoci detoxikačním dnem, kdy budete pouze pít. Vyplatí se navštěvovat i saunu nebo lymfatické masáže
MODELOVÝ PLÁN PODLE DAVIDA HUFA
pondělí - běh
úterý - posilovací program
středa - volno, regenerace, návštěva sauny či masáž
čtvrtek - aerobní aktivita podle vlastního výběru - běh, kick-box, thae-bo, spinning, tanec, pilates
pátek - volno, případně tanec na diskotéce
sobota - cvičení se zátěží nebo hodina spinningu
neděle - volno, odpolední procházka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 marty321 marty321 | Web | 10. září 2008 v 20:36 | Reagovat

chcete zhubnout? pak určitě klikejte na web a hýbejte se...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.